inner image

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών – «Βελτιώνω τις σχέσεις μου με την πόλη μου»

Ο Σύλλογος Εθελοντών στην Πρόληψη της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών «Η ΟΜΑΔΑ», σε συνεργασία με το ΚΕΣΑΝ Δήμου Ηρακλείου και την υποστήριξη του Γ΄ Δημοτικού Διαμερίσματος Ηρακλείου, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά των Ναρκωτικών (26η Ιουνίου), διοργανώνουν ένα δίπτυχο εκδηλώσεων με θέμα:

«Βελτιώνω τις σχέσεις μου με την πόλη μου».

Συγκεκριμένα, την Τετάρτη 24 Ιουνίου 2009 και ώρα 19:00 θα πραγματοποιηθεί περίπατος στο ιστορικό κέντρο του Ηρακλείου με τον αρχαιολόγο κ. Δημήτρη Σφακιανάκη.

Η αφετηρία του περιπάτου θα είναι η πλατεία Καλλεργών (Λιοντάρια) και οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία «σηκώνοντας το βλέμμα πιο ψηλά » να δουν σημεία και κτίρια ιστορικού ενδιαφέροντος που συχνά τα προσπερνάμε στην καθημερινότητά μας.

Στη συνέχεια θα καταλήξουμε στο Δημοτικό Κιν/φο «Βηθλεέμ» (απένατι από το Πανάνειο), όπου οι μαθητές του πρώτου και δεύτερου τμήματος της Γ΄ τάξης του 11ου  Γυμνασίου (Τάλως), μαζί με τις καθηγήτριές τους κ.κ. Καραταράκη Μαρία και Γκολοβάγκα Θεοδώρα, θα παρουσιάσουν το πρόγραμμα « Βελτιώνω τις σχέσεις μου με την πόλη μου ».

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που περιλαμβάνει μια ερευνητική μελέτη των μαθητών αλλά και μια φωτογραφική ματιά της περιοχής Τάλως, του πριν και του σήμερα. Την παρουσίαση του προγράμματος πλαισιώνει μουσικά η χορωδία του ΚΑΠΗ Καμινίων.

Το δίπτυχο των εκδηλώσεων αυτών έχει στόχο να βελτιώσει τις σχέσεις των ανθρώπων με την πόλη που ζούμε. Ένα σημαντικό κομμάτι της κοινωνικής ευεξίας μας σχετίζεται με την ενδυνάμωση και προαγωγή τόσο των ψυχικών σχέσεων με το ανθρωπογενές περιβάλλον όσο και με το αστικό περιβάλλον.

Γνωρίζοντας καλύτερα και αγαπώντας την πόλη μας, συνδιαλεγόμαστε με το παρελθόν και το παρόν της και συνδιαμορφώνουμε την ποιότητα ζωής που ο καθένας ως πολίτης, δικαιούται και αξίζει να έχει.

Ως Σύλλογος Εθελοντών στην Πρόληψη, θεωρούμε ότι ένα φιλόξενο και αισθητικά αναβαθμισμένο αστικό περιβάλλον στο οποίο μπορεί ο πολίτης να βιώνει ικανοποιητικά την καθημερινή του ζωή, να γνωρίζει το παρελθόν και την ιστορία της πόλης του και κυρίως να αισθάνεται φιλικά μέσα σ΄ αυτήν, μειώνοντας τη μοναξιά, βοηθά σημαντικά στην αποτροπή της ψυχικής δυσφορίας και της χρήσης ουσιών, και ως εκ τούτου προάγει την ΠΡΟΛΗΨΗ.

 

Μίνωος & Μιχαήλ Αρχαγγέλου, 71304, Ηράκλειο.Τηλ.: 2810-253190, 313222 Fax: 2810-253190

E-mail: kesan@her.forthnet.gr

Πολιτική Χρήσης Cookies

Το site heraklion.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. Πολιτική Χρήσης Cookies

CLOSE