inner image

Τελετή Απονομής Βραβείου «Νίκος Καζαντζάκης» 2009

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 25 Αυγούστου 2009 στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου η βράβευση του μουσικοσυνθέτη κ. Χρήστο Λεοντή από το Δήμαρχο Ηρακλείου κ. Γιάννη Κουράκη με το βραβείο «Νίκος Καζαντζάκης».

Μεταξύ άλλων ο Δήμαρχος Ηρακλείου κ. Γιάννης Κουράκης δήλωσε:

Φέτος, σειρά για το βραβείο έχει ο κύκλος της Δημιουργικής Μουσικής και η επιλογή του Χρήστου Λεοντή αποτελεί συνέχεια της υψηλού επιπέδου παράδοσης που το συνοδεύει.

Γιατί ο Χρήστος Λεοντής είναι μια καταξιωμένη προσωπικότητα στο χώρο της μουσικής. Ένας δημιουργός με Πανελλήνια αναγνώριση και έργο πολυεπίπεδο και μεγάλο.

Είναι ένας συνθέτης με κοινωνική ευαισθησία, που μέσα από το έργο του κατόρθωσε να εκφράσει τα οράματα και την αγωνία της εποχής μας, δίδοντας τους διαχρονικό χαρακτήρα.

Εκείνο όμως που χαρακτηρίζει ιδιαίτερα τον συμπατριώτη μας μουσικό δημιουργό, πέρα από το ξεχωριστό του ταλέντο είναι το σπάνιο ήθος και η σεμνότητά του που στα 40 και πλέον χρόνια της παρουσίας του στα μουσικά δρώμενα, παραδειγματίζει και διδάσκει….

Η απονομή του βραβείου, εκτός από την τιμή στον βραβευόμενο αποτελεί αφορμή μνήμης και έκφραση σεβασμού προς το μεγάλο συμπατριώτη μας, το Νίκο Καζαντζάκη.

Αυτόν τον πολύ μεγάλο Ηρακλειώτη που διακόνησε γράμματα και φιλοσοφική σκέψη με την ίδια επιτυχία και το ίδιο πάθος, με μόνιμο ζητούμενο την ηθική βελτίωση του ανθρώπου, την ανηφορική πορεία προς το Θείο….

Λέει ο Καζαντζάκης :

« Ν’ αγαπάς την ευθύνη. Να λες: εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω » . Κι ακόμα : «Δεν μπορούμε να ‘μαστε λεύτεροι, αν ένας άνθρωπος στην άκρη του κόσμου, είναι σκλάβος».

Αυτά τα « βαριά » λόγια-εντολές αποκτούν ακόμα μεγαλύτερη σημασία σήμερα, που ο ατομισμός και το προσωπικό όφελος κυριαρχούν στην ανθρώπινη συμπεριφορά. Είναι υποχρέωση όλων η ευθύνη, ως στάση ζωής απέναντι στον συνάνθρωπο, στο περιβάλλον, στο Θεό, να ξαναμπεί στη ζωή μας.

Μόνο μ’ αυτή την αίσθηση ευθύνης υπάρχει ελπίδα να αναστραφεί η σημερινή αδιέξοδη πορεία του ανθρώπου, αλλά και του πλανήτη…¨

Από τη βράβευση

Πολιτική Χρήσης Cookies

Το site heraklion.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. Πολιτική Χρήσης Cookies

CLOSE