inner image

Το όνειρο τελείωσε νωρίς για την Εθνική βόλεϊ

H συμπαράσταση και η παρουσία του κόσμου (3.000 έδωσαν το παρών) ήταν δύο στοιχεία σε συνδυασμό με την άριστη διοργάνωση του Δήμου Ηρακλείου και του ΔΑΟΗ καθώς και του Δήμου Αλικαρνασού που έκλεψαν την παράσταση στα «Δύο Αοράκια>>. Γεγονός που εκτιμήθηκε ιδιαιτέρως από παράγοντες, παίκτες και προπονητές κάνοντας σχετικές δηλώσεις. Ο φίλαθλος κόσμος ακόμη και όταν η Εθνική είχε χάσει την πρόκριση, συμπαραστάθηκε θερμά στους παίκτες ενώ στο τέλος φώναζαν «δεν πειράζει>>.

Το έργο της ομάδας του Γκόρντον Μέιφορθ ήταν εξαιρετικά δύσκολο μετά την ήττα με 3-1 στο πρώτο ματς στην Άγκυρα που συνδυάστηκε με φτωχή συγκομιδή πόντων.Ουσιαστικά η Εθνική μας ήθελε μια "καθαρή" νίκη με 3-0 για να πάρει την πρόκριση και να βρεθεί στα γήπεδα της Τσεχίας και της Αυστρίας το 2011. Ο κόσμος στα "Δύο Αοράκια" ήταν αρκετός όμως μεγάλο ήταν και το άγχος για τους Έλληνες διεθνείς.

Από τον αγώνα βόλει

Το ξεκίνημα με 4-2 στο πρώτο σετ δεν είχε συνέχεια. Οι Τούρκοι εμφανώς καλύτεροι μέσα στο παρκέ το γύρισαν σε 6-10 και αφού ένιωσαν για λίγο την ανάσα μας (10-12), ξέφυγαν με 11-15 και 13-19.
Με ένα 2-0 σερί μειώσαμε σε 15-19 και... τέλος. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος (15-25). Η πρόκριση έγειρε προς τους γείτονες, καθώς χρειαζόμασταν διαφορά +33 στα επόμενα τρία σετ για να περάσουμε.
Στο δεύτερο σετ βρεθήκαμε ξανά μπροστά στο σκορ με 4-2, για να το γυρίσουν οι Τούρκοι περνώντας μπροστά με 8-10. Στη συνέχεια βρεθήκαμε ισόπαλοι (13-13), πήραμε κεφάλι με 19-18 και πάλι... τέλος. Η Τουρκία ανώτερη και σε αυτήν την αναμέτρηση, έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία του δευτέρου σετ και εξασφάλισε και τυπικά την πρόκρισή της στο Euro κατακτώντας το με 21-25. Με κεκτημένη ταχύτητα οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ (3-6), όμως κάπου εκεί ξυπνήσαμε (πολύ αργά...) και ισοφαρίσαμε σε 6-6 και 10-10. Οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση και ξεφύγαμε με 13-10 και 20-15.
Μια τουρκική αντεπίθεση έφερε το ματς στον πόντο (21-20), ωστόσο με ένα σερί 4-0, καθαρίσαμε έστω και για το γόητρο το σετ (25-20) μειώνοντας σε 1-2.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο σετ του αγώνα. Μετά το ισόπαλο ξεκίνημα (4-4), εκμεταλλευτήκαμε το χαλάρωμα των Τούρκων και ξεφύγαμε με 7-4, 13-9, 20-15 και 22-16. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη το μυαλό τους στο... Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και το σετ βάφτηκε εύκολα γαλανόλευκο με 25-18, κάτι που οδήγησε τις δύο ομάδες στο τάι-μπρέικ. Στο τελευταίο όμως σετ, και ενώ πηγαίναμε χέρι-χέρι (2-2, 5-5, 9-9), η Τουρκία πήρε το κεφάλι στο κρίσιμο σημείο (10-11) και πήρε το τάι-μπρεικ με 11-15 και μαζί και τη νίκη.
Τα σετ: 15-25 (22''), 21-25 (24''), 25-20 (25''), 25-18 (23''), 11-15 (15'')

Τον αγώνα παρακολούθησαν ο πρώην πρόεδρος της ΕΟΠΕ κ. Μπελιγράτης μαζί με τον νυν πρόεδρο κ. Μαυρομμάτη, τον Δήμαρχο Ηρακλείου κ. Κουράκη, τον Δήμαρχο Αλικαρνασσού κ. Σισαμάκη και τον πρόεδρο του Δημοτικού Αθλητικού Οργανισμού και της Ανάπτυξης Αθλητισμού Ηρακλείου ΑΕ ΟΤΑ κ. Δροσίτη. Στο γήπεδο επίσης ήταν ο ΓΓΑ κ. Μπιτσαξής καθώς και ο πρέσβης της Τουρκίας. Οι εθελοντές των Δήμων Ηρακλείου και Αλικαρνασσού ήταν για άλλη μία φορά άψογοι στα καθήκοντα τους συμβάλλοντας στα μέγιστα για την επιτυχία του αγώνα. Φανερά ικανοποιημένος ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ κ. Μαυρομάτης δήλωσε ότι η Ομοσπονδοία θα δώσει και άλλη μεγάλη διοργάνωση στο Ηράκλειο.