11ος Κνώσειος Ημιμαραθώνιος & παράλληλοι αγώνες οικογενειακός 5χλμ και παιδικός 500μ

11ος Κνώσειος Ημιμαραθώνιος & παράλληλοι αγώνες οικογενειακός 5χλμ και παιδικός 500μ


Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη σήμερα 5Μαρτίου ο 11ος Κνώσειος Ημιμαραθώνιος & παράλληλοι αγώνες οικογενειακός 5χλμ και παιδικός 500μ. Πάνω από 400 αθλητές από όλη την Κρήτη και εκτός αυτής έδωσαν βροντερό παρόν στους τρεις αγώνες. Διοργανωτές ήταν:Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης & Ελληνική Ομοσπονδία Συλλόγων Μαζικού Αθλητισμού-Υπεραπόστασης (ΕΟΣΛΜΑ-Υ) με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης και ο ΔΟΠΑΦΜΑ-Η του Δήμου Ηρακλείου. Ο Αγώνας ήταν αφιερωμένος στην μνήμη της αδικοχαμένης Αντιπεριφερειάρχη Βιργινίας Μανασάκη και για τον πρώην πρωταθλητή αποστάσεων και μέλους του Δ.Σ. της ΕΟΣΛΜΑ-Υ Κυριάκου Λαζαρίδη, στην εκκίνηση του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής στην μνήμη τους. Την εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου και του αγώνα των 5χλμ έδωσε ο πατέρας της Βιργινίας Μανασάκη κος Μανασάκης Εμμανουήλ με τον αντιπεριφερειάρχη κο Νίκο Συριγωνάκη,και τις απονομές των επάθλων στους νικητές και στις νικήτριες του Ημιμαραθωνίου έκανε ο σύζυγος της Ταβερναράκης Γιώργος με τον μικρό υιό του

Μεγάλος νικητής στους άνδρες στον ημιμαραθώνιο ήταν ο αθλητής Μανώλης Σηφάκης του ΟΦΗ στην δεύτερη θέση ο αθλητής Μιχελακάκης Αριστείδης ΟΦΗ κ στην Τρίτη θέση ο Ζαγκανάς Στράτος από τα Χανιά. ενώ στις γυναίκες μεγάλη νικήτρια ήταν η αθλήτρια Αχλάτη Μαρίνα Afordakos tim στην δεύτερη θέση η αθλήτρια Βογιατζή Δήμητρα ΟΦΗ και στην Τρίτη θέση η αθλήτρια Χαρτζουλάκη Μαριάννα από τα Χανιά.

Ενώ οι νικητές των 500 μέτρων ήταν οι κάτωθι:
1ος Αναπολιωτάκης Χρήστος 1η Μητρούση Αθηνά 2ος Κοζορώνης Νικίας 2η Βλάχου Ιόλη 3ος Φινοκαλιώτης Ελευθέριος 3η Μπαλαμπά Μαρία

Νικητές ανά κατηγορία στον Ημιμαραθώνιο ήταν οι κάτωθι:

Γενικής Κατάταξης ανδρών-γυναικών
1ος Σηφάκης Μανώλης 1η Αχλάτη Μαρίνα 2ος Μιχελακάκης Αριστείδης 2η Βογιατζή Δήμητρα 3ος Ζαγκανάς Σταύρος 3η Χαρτζουλάκη Μαριάννα

Κατηγορία 20-29
1ος Γιαννικόπουλος Παναγιώτης 1η Μαλιαρού Αναστασία 2ος Μπομπολάκης Σπύρος 2η AURELIE PETILLION 3ος Φινοκαλιώτης Ελευθέριος 3η Καρανικόλα Ρένα

Κατηγορία ανδρών ως 19
1ος Σηφάκης Γιώργος ΣΜΚ

Κατηγορία 30-39
1ος Πετρογιάννης Μανώλης 1η Καραγιαννάκη Γεωργία 2ος Τσιαπρούνης Βασίλειος 2η Πακκίδη Σύλβια 3ος Στεφανάκης Μάνος 3η Σετάκη Σοφία

Κατηγορία 40-49
1ος Καμπαξής Παντελής 1ηΤσίπα Μαριέλα 2ος Μαγκαφουράκης Μάνος 2η Γαλεράκη Ελένη 3ος Ξηράκης Ανδρέας 3η Ορφανουδάκη Ελένη

Κατηγορία 50-59
1ος Φιλιππάκης Μανώλης 2ος Διαρμισάκης Κων/νος 3ος Γρυφάκης Εμμανουήλ

Κατηγορία 60+
1ος Rafael Van den Broeck 2ος Φεαρφιλντ Μάρκ 3ος Αντωνάκης Στέφανος

Οι διοργανωτές ευχαριστούν για την προφορά τους την Ελληνική Αστυνομία, την Λιμενική Αστυνομία, το τμήμα Σαμαρειτών Ηρακλείου, το ΕΚΑΒ, τους εθελοντές μέλη του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης το Αστικό ΚΤΕΛ Ηρακλείου,επίσης την εταιρεία Κapa foods Καλαθάκης, την ΒΟΤΟΜΟΣ Α.Ε. , τον Φούρνο Μαθιουδάκη, τις Μινωικές Γραμμές, τους Μπανανοπαραγωγούς Κρήτης, το βιβλιοπωλείο Ανθολόγιο, αναψυκτικά ΦΗΜΗ,την βιοτεχνία κρουσάν Μαυροφρύδης , Την Βιοτεχνία Βιολογικού λαδιού Αγγελιδάκη,ισοτονικό OSHEE, τον Κρητικό Φούρνο Blouestars και όλους τους συμμετέχοντες αθλητές και αθλήτριες από όλη την Κρήτη και κάποιους που ήρθαν εκτός Κρήτης.

παρακάτω τα αποτελέσματα του ημιμαραθωνίου

https://results.chronolog.gr/resultsv2.aspx?ev=52ba5df789bef4c80661a34d7684b666&pp=65fa&c=0